Drewutnia w ogrodzie – najważniejsze wskazówki.

Drewno to popularny materiał opałowy – można go wykorzystać do ogrzewania domu, rozpalenia ogniska na działce, sprawdzi się doskonale również w wędzarniach. Aby jednak spełniało swoją funkcję, wymaga odpowiedniego przechowywania i ochrony przed nadmierną wilgocią oraz wpływem pogody. Drewutnia w ogrodzie to doskonały pomysł dla każdego, kto chce mieć zapas dobrze przygotowanego opału zawsze pod ręką. 

Jakie cechy powinna mieć drewutnia ogrodowa? 

Budynek, który będzie służyć do przechowywania szczapek opałowych powinien wyróżniać się przede wszystkim wysoką funkcjonalnością. Do najważniejszych drewutni cech powinny należeć: 

  • solidna podłoga, izolująca opał od zimna i wilgoci z gruntu, 
  • dach wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, 
  • odpowiednio dobrana kubatura – zaleca się niezbyt wysokie konstrukcje, aby zagwarantować jej jak największą stabilność, a także nie zajmować zbyt wiele przestrzeni w ogrodzie.

Popularną koncepcją jest łączenie drewutni z innymi pomieszczeniami funkcjonalnymi w obrębie jednego budynku, na przykład z domkiem narzędziowym. Warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego będzie wykonana konstrukcja – jednym z lepszych wyborów jest drewno, które wyróżnia nie tylko atrakcyjny koszt, lecz także bardzo dobre właściwości izolacyjne. Solidne deski dzięki odpowiedniej obróbce oraz lakierowaniu mogą zyskać również walory estetyczne, dzięki czemu zabudowa stanie się ozdobą Twojego ogrodu.

Dlaczego odpowiednie przechowywanie drewna jest ważne? 

Zbyt świeży lub nadmiernie wilgotny materiał opałowy nie nadaje się do wykorzystania – nie tylko może się po prostu nie zająć lub przygasać, lecz także przyczynia się do powstawania znacznie większej ilości zanieczyszczeń. Drewutnia w ogrodzie pozwala stworzyć warunki, w których szczapki zachowają optymalny poziom wilgotności niezależnie od pogody. Przechowywane w nich drewno będzie zawsze zapewniać najlepszą efektywność – jeśli więc zamierzasz wykorzystywać regularnie ten rodzaj opału, postawienie na działce odpowiedniego budynku jest inwestycją wartą rozważenia.