Jak przygotować altanę ogrodową do sezonu letniego?

Pierwsze powiewy wiosny za oknem zachęcają do tego, aby zajrzeć do przydomowego ogrodu i zacząć porządki. Odświeżenie kwiatowych rabat i przycięcie krzewów to nie wszystko – altana ogrodowa również wymaga, abyś poświęcił jej nieco uwagi. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak zadbać o drewniane struktury na Twojej posesji tak, aby w sezonie letnim móc cieszyć się nimi w pełni.

Zacznij od sprzątania i odśwież altanę ogrodową!

Nawet jeśli na bieżąco zajmowałeś się usuwaniem liści i kurzu jesienią, zimowe odpady atmosferyczne pozostawiają po sobie ślad, który należy usunąć wraz z nadejściem ciepłych dni. Przygotowanie altany ogrodowej do sezonu letniego zacznij od gruntownych porządków – umycie ścianek i podłogi oraz usunięcie brudu, kurzu i zacieków to kroki, które szybko przywrócą konstrukcji miły dla oka wygląd. Warto zakupić preparaty do pielęgnacji drewna oraz sięgnąć po bezprzewodowy odkurzacz – znacznie ułatwią Ci pracę.

Drobne naprawy i renowacja

Intensywny wpływ pogody oraz duże ilości śniegu mogą nadmiernie obciążyć drewnianą konstrukcję na zewnątrz, narażając ją na uszkodzenia. Zanim skorzystasz z altany w sezonie letnim, warto skontrolować jej stan techniczny i ustalić, czy żaden z jej elementów nie potrzebuje naprawy. Proste renowacje, takie jak uszczelnienie drobnych przecieków w dachu czy odmalowanie drewna możesz wykonać samodzielnie. W wypadku poważniejszych awarii pracę lepiej zlecić profesjonalistom – dlatego przy zakupie architektury ogrodowej najlepiej wybrać firmę taką, jak Drewogród, która udzieli wieloletniej gwarancji na swoje realizacje.

Ukoronowanie prac – wyposażenie i dekoracje

Kiedy konstrukcja jest już czysta, w pełni sprawna i dobrze odświeżona na sezon letni, przed Tobą najprzyjemniejsza część wiosennych porządków. Przygotowanie mebli ogrodowych oraz roślin, które upiększą altanę to sama przyjemność. Niezależnie od tego, czy posiadasz już pełne wyposażenie, czy zamierzasz zakupić nowe, przy tym kroku warto pozwolić sobie na nieco więcej swobody, dopasowując nową aranżację przede wszystkim do Twoich potrzeb estetycznych.