Aranżacja zielonych przestrzeni wokół domu lub na działce to nie tylko rozplanowanie roślinności – można ją wzbogacić o wiele ciekawych elementów. Pomiędzy krzewami, drzewkami i klombami warto znaleźć miejsce na altankę ogrodową, dzięki której zyskamy zadaszony azyl na świeżym powietrzu. Jeśli rozważasz postawienie takiej zabudowy na działce, warto z wyprzedzeniem ustalić kilka szczegółów, dzięki którym stworzysz idealną przestrzeń do wypoczynku.
Jak wybrać najlepsze miejsce?
Mniejsza zabudowa, która nie ma przeznaczenia mieszkalnego wiąże się ze znacznie większą swobodą w zakresie wytyczenia obszaru, na którym stanie konstrukcja. Altanę możemy postawić blisko domu, tarasu, nad wodą, wśród drzew i krzewów. Zawsze jednak pamiętajmy o jej funkcjonalności i tak wytyczajmy jej miejsce. Pamiętajmy o nasłonecznieniu miejsca, czy jest to miejsce wietrzne, czy słychać ruch uliczny czy jest cisza. Wybierzmy najlepsze miejsce, aby w pełni móc zrelaksować się w niej i odpocząć.
Altanka ogrodowa powinna stanąć na odpowiednim podłożu, dlatego warto do zabudowy wyznaczyć równy, stabilny grunt, na którym można bez problemu położyć kostkę, płyty tarasowe czy też inny odpowiedni materiał.
Czym się kierować przy wyborze projektu altany?
Niewielka zabudowa może dodać działce niepowtarzalnego uroku – osiągnięcie takiego efektu wymaga jednak przemyślanego dobrania materiałów i stylu wykonania. W architekturze ogrodowej od lat króluje drewno, które dzięki różnorodności lakierów można wykorzystać zarówno w nowoczesnych, kontrastowych aranżacjach, jak i kreacjach rustykalnych. Wybierając projekt altany warto wziąć pod uwagę jej najbliższe otoczenie – na przykład ogrodzenie, a nawet elewację domu, jeśli znajduje się w bliskim sąsiedztwie, dzięki czemu stworzymy spójną, estetyczną całość.
Nie zapomnij o żywych ozdobach!
Kiedy decydujemy się na altanę, warto przewidzieć miejsce na roślinność, która pomoże stworzyć przyjemną atmosferę do wypoczynku na świeżym powietrzu. Idealnym towarzystwem będą niskie krzewy i klomby kolorowych kwiatów. Jeśli wybrałeś zabudowę ogrodową z ażurowymi ściankami, ciekawym dodatkiem z pewnością będą rośliny pnące, takie jak winogron czy bluszcz. Ciekawym rozwiązaniem jest wzbogacenie wyposażenia konstrukcji o donice, dzięki którym całość zyska elegancki wygląd i symetrię.